Ekonomi

Vergiden kaçmak için bunu da yaptılar: Kahvenin fişini ‘gübre’ diye yazdılar!

  • HABER7

Düşük KDV’ye tabi ürünler üzerinden fiş keserek vergiden kaçma eğilimine giren işletmelerle ilgili Maliye Bakanlığı tedbirlerini artırırken, yurdun dört bir yanından benzer şikayetler geliyor. KDV oranını olması gerekenden düşük uygulayan işletmelere ilginç bir örnek daha eklendi.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde hizmet veren bir restoranın, alışveriş yapan müşterilerinin satın aldığı ürünü “gübre” diye yansıtarak fiş kestiği belirtildi.

Alaçat Mahallesi, Kaş Yolu’nda faaliyet gösteren işletmenin “Akdenizli Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş” adına kestiği fişte, 120 TL tutarındaki kahveyi, sıfır vergi uygulanan gübre şeklinde kayıt altına aldığı iddia edildi.

Yayınlanan fiş görüntüsünde, 120 TL’lik “gübre” alışverişinin vergi oranının %0 olarak yansıtıldığı görüldü.
 

PERSONEL ŞİRKETİNE ‘TEZEK İÇTİK’ Mİ DİYECEK?

27 Nisan tarihli fişle ilgili şikayetini sosyal medyadan bildiren Gazeteci Muhammed Yasir Yaman, “Düşünsenize Kahve içiyorsunuz. İşletme sahibi vergiden kaçmak için içilen kahveyi gübre olarak gösteriyor. Adam eğer iş gezisindeyse yeme içme gibi harcamalarını mutlaka fişle fatura ile belgelendirilmesi gerekir. Ne diyecek şirketine 2 fincan tezek mi içtik diyecek?” ifadelerini kullandı.

___________

DEVLETE ZARARI 50 MİLYAR

İşletmelerin düşük Katma Değer Vergisi’ne sahip ürünler üzerinden fiş keserek vergiden kaçma yoluna gitmesinin devlete maliyetinin 50 milyar TL olduğu ifade edilmişti.  

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu