Yaşam

Venüs’te Bulunan Yaşam Moleküllerinin Aslında Orada Olmadığını Biliyor Muydunuz?

Daha önce yapılan bir çalışmada Venüs’te yaşamın yapı taşı sayılan bazı gazlara rastlanmıştı. Ancak NASA’nın SOFIA gözlemevi tarafından toplanan veriler, mikrobiyal yaşamın potansiyel bir işareti olan fosfin gazının gezegenin atmosferinde bulunduğuna dair önceki bulguları tersine çevirdi. Bu yazıda bunun hakkında konuşuyoruz.

Kaynak:https://www.sciencefocus.com/news/ven…

2020’de dünya dışı yaşam arayan gökbilimciler, Japonya’nın Akatsuki uydusu Venüs’ün atmosferinde fosfin tespit ettiğinde heyecanlandı.

İlgili Makaleler

Bu bileşik, potansiyel bir yaşam belirtisi olarak kabul edildiğinden, bu çok önemli bir keşifti. Bu gazın Venüs gibi kayalık gezegenlerde meydana gelen kimyasal süreçlerden kaynaklanması pek olası değildir, ancak Dünya’daki bataklıklardaki mikrobiyal organizmalar tarafından üretildiği bilinmektedir.

Bu gazın Venüs’te ortaya çıkması oldukça şaşırtıcı bir gelişmeydi.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde astrokimya ve gezegen bilimi araştırmacısı olan Dr. Bu yüzden üretimi oldukça kolaydır. Ancak bunun Venüs’te nasıl yapılabileceği net değil.”

Şu anda, NASA’nın SOFIA gözlemevinden toplanan bilgilerin bir analizi sonuçlandı.

Bu bilgilere göre Venüs’te fosfin olduğuna dair bir kanıt yok ve Akatsuki çalışması bize oldukça hatalı bazı analizler verdi.

SOFIA, yakın zamanda hizmet dışı bırakılan bir Boeing 474 üzerine monte edilmiş bir teleskoptur.

Bu uçak/teleskop, Dünya yüzeyinden yaklaşık 13.000 metre yükseklikte stratosferde yörüngede dönüyordu ve atmosferin kızılötesi engelleme etkilerinin yüzde 99’unu aştı. Bu, SOFIA’lı gökbilimcilerin Güneş Sistemini yer tabanlı teleskoplarla mümkün olmayan şekillerde incelemelerine olanak tanır.

Çalışmada analiz edilen veriler, Kasım 2021’de Venüs atmosferinin üç uçuş boyunca gözlemlenmesi sırasında toplandı.

SOFIA’nın teleskopunun yüksek çözünürlüğü, tüm gezegen yüzeyinin 75 ila 110 km yukarısındaki fosfin izlerini taramasını sağladı. Bununla birlikte, bileşikten hiçbir iz bulunamadı. Bu bulgular, 2020’den beri yürütülen ve ekvatordan kutuplara kadar Venüs’ün atmosferinde hiçbir yerde fosfin bulunmadığını gösteren diğer deneylerden elde edilen bilgileri tamamlıyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu