Ekonomi

Ünlü ekonomist: “Çin-Hindistan işbirliği doların hegemonyasına son verebilir”

İngiliz iktisatçı BRIC kavramının babası olarak görülüyor Jim O’Neillgünümüz dünyasının “Amerikanlaşmadan ve farklı siyasi rejimlerin bir arada yaşamasına izin verilmesinden bıktık.”belirtilmiş.

Jim O’Neill, FT’ye Çin ve Hindistan’ın önemli bir fikir birliğine varması halinde, dedi. Amerikan Doları Türkiye hegemonyasına son verme sürecinin hızlandırılabileceğinden bahsetti. İngiliz Hazine Bakanlığı görevini üstlenen O’Neill, 2001 yılında BRIC kavramını ortaya atmış ve BRIC ülkelerinin dünya ekonomisindeki payının büyük ölçüde artacağını öngörmüş ve BRIC kavramının babası olarak bilinmektedir.

Financial Times’ta yer alan bir makalede, bu kavramın yatırımcıların ve karar vericilerin bilgi yapısını yeniden şekillendirdiği ve küreselleşme sürecinin gerçeği gelişmekte olan ülkelerin yükselişine kaydırdığı belirtildi. Jim O’Neill, ABD dolarının hegemonyasının sonsuza kadar sürdürülemeyeceğini ve insanların farklı kültürlerin, siyasi inançların ve rejimlerin ortasında yaşayabildiği bir dünya görmek istediğini belirtti.

Henüz tam tersi bir dolarizasyon gerçekleşmese de BRICS ülkelerinin doların hegemonyasına meydan okuyabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

saray-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu