Haber

TFF Fair Play Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun, sporun vazgeçilmez unsuru Fair Play’i yaygınlaştırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlediği TFF Fair Play Ödülleri’nin Ağustos-Eylül 2023 dönemi kazananları Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu tarafından belirlendi.

Başkan Ali Erten, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Banu Yelkovan, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Berrin Altınöz ve Metin Tekin’den oluşan TFF Adil Oyun ve Sosyal Sorumluluk Konseyi Ayrıca Trendyol Süper Lig ödüllerinin her ay TFF resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulmasına da karar verildi.

Ödüller yılda iki kez büyük gala törenlerinde verilecek.

Trendyol 1. Lig’in ödülleri Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu tarafından yarıyıl ve dönem sonunda genel değerlendirme yapılarak belirlenecek. Trendyol Süper Lig ödülleri ve Trendyol 1. Lig Fair Play ödülleri, Ocak ve Mayıs aylarında Türk Futbol Ailesi’nin katılımıyla düzenlenecek gala törenlerinde sahiplerini bulacak. Sosyal Sorumluluk Ödülleri ve TFF Özel Ödülleri, tüm ligleri ve sezonun tamamını kapsayacak şekilde belirlenecek ve mayıs ayında yapılacak gala töreninde verilecek.

Yönetim kurulu üyelerinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda En Centilmen Kadro, En Centilmen Teknik Direktör, En Centilmen Taraftar ve En Centilmen Futbolcu kategorilerinde ödüle layık görülenler ve ödüle layık görülenler şöyle:

En Centilmen Takım: Yılport Samsunspor

Sebep: Yılport Samsunspor-İstanbulspor A.Ş. Trendyol Süper Lig’in 4. haftasında 3 Eylül 2023 tarihinde oynanan maç. Yılport Samsunspor takımı, karşılaşmadaki duyarlı davranışı nedeniyle ödüle layık görüldü. Yılport Samsunspor yönetimi, Akademi ve Spor Okul öğrencileriyle dışarı çıkma kararını bu maçta uygulamaya başladı. Törende İstiklal Marşı okunurken yağmur da şiddetlendi. Yılport Samsunsporlu futbolcular, minik meslektaşlarının ıslanmaması için formalarını kapattı. Kaleci Okan Koçak ve Kaptan Fofana’ya diğer oyuncular da katıldı. Maç, yoğun yağış nedeniyle 13. dakikada ileri bir tarihe ertelendi. Bu örnek davranış nedeniyle Samsunspor personeli oybirliğiyle ödüle layık görüldü.

En Centilmen Teknik Direktör: Patrick Kluivert (Adana Demirspor)

Sebep: Dünya futbolunun en değerli yıldızlarından, Ajax, Barcelona ve Hollanda Milli Takımı’nın unutulmaz futbolcusu Patrick Kluivert, güler yüzü, nazik tavrı, takıma ve camiaya olan bağlılığıyla farkını Adana’da hissettirdi. Kulüp antrenörü olarak kariyerinin ilk adımını burada attı. Kluivert; Kasımpaşa A.Ş. 24 Eylül 2023’te oynandı. – Yukatel Adana Demirspor A.Ş. Maçta oyuncuları 3 kırmızı kart görüp takımı mağlup olmasına rağmen davranışıyla takdir topladı. Tribünleri ve öğrencilerini gerginlikten uzak tutmaya çalışan Kluivert, baskı altında sakinliğini korumayı biliyordu. Maç sonunda rakip kadroya ve maç yönetimine karşı en ufak olumsuz ya da eleştirel bir tavır sergilemedi. Tam tersine özeleştiri yapan Hollandalı teknik adam, ülkemizde geçirdiği kısa süre boyunca örnek bir karakter olduğunu gösterdi ve oybirliğiyle ödüle layık görüldü.

En Centilmen Taraftar: Yılport Samsunspor Taraftarı

Gerekçe: Ligin sonuncusuydular ve 1. sezonda Gaziantep FK A.Ş.’yi konuk ettiler. 7. haftada. Maçı 2-0 kaybetmelerine rağmen maç sonunda rakip takımı alkışlayıp kırmızı kartla uğurlayan Yılport Samsunspor taraftarları, Fair Play’e yakışan bir davranış sergiledi. TFF Adil Oyun ve Sosyal Sorumluluk Kurulu’nun oybirliğiyle bu davranışını ödüle layık bulan rakip takımın antrenörü Marius Sumudica, “Kariyerimin en önemli anlarından biriydi” diyerek övgüde bulundu.

En Centilmen Futbolcu: Fernando Muslera (Galatasaray)

Gerekçe: Rakibe olan saygısı, maç sonrası rakip kalecileri tebrik etmesi, gerekirse teselli etmesi ve kariyeri boyunca sergilediği Fair Play standartlarına uygun genel örnek yaklaşımı nedeniyle oybirliğiyle ödüle layık görüldü. futbol kariyeri. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu