Haber

Rusya, Laçin-Hankendi ve Ağdam-Hankendi yollarının açılmasından yana

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın hem Laçin-Hankendi hem de Ağdam-Hankendi yollarının açılmasından yana olduğunu açıkladı.

Basın toplantısında Zaharova, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunlar ve Karabağ’daki duruma ilişkin, “Biz Laçin ve Ağdam yollarının açılmasından yanayız. Sizi bu konunun siyasete alet edilmesinden kaçınmaya çağırıyoruz.” söz konusu.

Ermeni yetkililerin Rusya’ya yönelik açıklamalarını hatırlatan Zaharova, “Erivan’ın Rusya’ya karşı sürekli suçlayıcı açıklamalar yapması kabul edilemez. Bu açıklamalar her şeyden önce bölgede yardıma muhtaç insanlara zarar veriyor.” Sanki konuşuyordu.

Zaharova, 1 Eylül’de Ermenistan-Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmalara değinerek, “Hayatını kaybeden Ermeni askerlerine taziyelerimizi iletiyor, taraflara gerilimi tırmandıracak ve daha fazla kayıplara yol açacak eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz.” Bu trajik olay, Avrupa Birliği Misyonu’nun Ermenistan’da konuşlu olduğunun göstergesidir ve etkinliğini bir kez daha teyit etmiştir” dedi.

Azerbaycan, Karabağ’da yaşayan Ermenilerin Ermenistan’a gidiş-dönüş kullandığı Laçın-Hankendi yolunu, Ermenistan’dan gelen sınır muhafızlarına ateş açılması ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü araçlarıyla kaçak mal taşınmasını gerekçe göstererek bir süredir kısıtlıyordu.

Sivillere açık olan güzergahta ağır araçların geçişine izin verilmiyor.

Yolların kapanması nedeniyle Karabağ’daki Ermeni nüfusunun “insani krizle karşı karşıya olduğunu” iddia eden Ermenistan’ın gönderdiği tırlar, yaklaşık bir aydır bekletiliyor.

Kendi egemenliği altındaki topraklara daha önce konuşulmayan sevkiyatlara izin vermeyeceğini belirten Bakü yönetimi, Karabağ’daki Ermeni nüfusuna sevkiyat için Ağdam-Hankendi rotasını öneriyor.

Azerbaycan Kızılayı’nın Karabağ’da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton un yüklü iki yardım TIR’ı, Ağdam-Hankendi yolu üzerindeki Rus kuvvetlerinin kontrol noktasında bekletiliyor. Karabağ’da kamyonların geçişi Ermeni yönetimi tarafından engelleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu