Haber

Macron abaya yasağının kimseyi etiketlemek için olmadığını savunuyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bazı çevrelerce “İslam karşıtı” olarak nitelendirilen ve temel özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle tartışmalara yol açan abaya yasağının kimseyi “etiketlemek” olmadığını savundu.

Genç YouTuber Hugo Decrypte’in Tiktok kanalında yayınladığı programa katılan Başkan Macron, ülkenin gündemine oturan ferace yasağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fransız toplumunda “cumhuriyete ve laikliğe meydan okuyan” ve “dini istismar eden” bir azınlıkla yaşadıklarını, bu durumun bazen “çok kötü” sonuçlar doğurduğunu belirten Macron, tarih öğretmeni Samuel Paty’nin 2020 yılında öldürülmesine dikkat çekti.

“Sorunun çözüldüğü bir ülkede yaşadığımızı iddia edemeyiz.” Macron, alanda çalışan öğretmen ve okul yöneticilerinin, abaya yasağı konusunda ulusal düzeyde “net” olmadıkları takdirde baskıyla karşılaşacaklarını savundu.

Yasağın kimseyi “etiketlemek” amaçlı olmadığını öne süren Macron, okullarda “tek tip” kıyafet kuralını denemeye istekli olduğunu söyledi.

Macron’un açıklamaları tepki topladı

Macron, abaya yasağına ilişkin açıklamaları nedeniyle sosyal medyada eleştirilirken, içinde sol partilerin de bulunduğu Nupes ittifakındaki siyasetçilerin tepkisi gecikmedi.

Boyun Eğmez Fransa (LFI) milletvekili Jerome Legavre ise Macron’a tepki göstererek, “Emmanuel Macron’a göre abaya giyen kızlar öğretmenlerinin kafasını kesmek isteyen şüpheliler, değil mi? (Macron) Ne arıyor? Daha kötü çatışmalar başlatmak için mi?

LFI Milletvekili Louis Boyard ise programa ilişkin yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanı’nı “abaya ile tarih öğretmeninin öldürülmesi arasında paralellik kurduğu” gerekçesiyle eleştirdi.

16 Ekim 2020’de ülkede öğrencilerine Hz. Muhammed’e hakaret eden karikatürler gösteren tarih öğretmeni Samuel Paty öldürüldü.

varto-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu