Haber

Nijer’de Demokrasinin Kara Günü: Ordu İktidarı Ele Geçirdi

Batı Afrika ülkesi Nijer’de bir grup asker, hükümetin darbeyle ele geçirildiğini duyurdu. Askerler anayasanın askıya alındığını belirtirken Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum gözaltına alındı.

Askerler, ülkedeki tüm kurumların lağvedildiğini ve ülke sınırlarının kapatıldığını söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göreABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’un Başkan Bazoum’a “takviye” verdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Bazoum ile görüştüklerini ve kendisine BM’nin tam takviyesini teklif ettiklerini belirtti.

Bazoum, ülkedeki cihatçı militan grupların faaliyetlerine karşı Batı ile işbirliği yapan kilit bir isim.

Devlet televizyonuna çıkan darbeci askerlerden Albay Amadou Abdramane, “Güvenlik ve savunma güçleri olarak ülke güvenliğinin ve ekonomisinin bozulması nedeniyle bu rejime son verme kararı aldık” dedi.

Abdramane’ye ifadesinde dokuz asker daha eşlik etti. Darbeci askerler de tüm kurumların lağvedildiğini açıkladı.

Darbecilerin sözcüsü, “Dış ülkeleri müdahale etmemeye çağırıyoruz. Durum normale dönene kadar tüm kara ve hava sınırları kapatıldı” dedi ve gece sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Başkent Niamey’de Bazoum taraftarları toplanarak protesto gösterisi yaptı.

El Esas ve IŞİD ile temas halinde olan cihatçı militanlar Nijer’de faaliyet gösteriyor. Komşu komşular Nijerya ve Mali de son yıllarda cihatçı grupların artan faaliyetlerine tanık oldu.

1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını ilan eden ülkede o zamandan beri dört darbe oldu. Ülkedeki son askeri darbe 2010 yılında Cumhurbaşkanı Mamadou Tandja’yı devirmek için gerçekleşti.

civrilhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu