Ekonomi

Küresel piyasalar haftaya negatif bir seyirle başladı.

Küresel piyasalar haftaya enflasyon ve resesyona ilişkin endişelerin sürmesi ile olumsuz bir seyirle başlarken, hafta boyunca izlenecek yoğun makroekonomik bilgi gündeminin varlık fiyatlarına etki etmesi bekleniyor.

Pasifik Okyanusu’nun iki yakasında yer alan dünyanın en büyük ekonomileri ABD ve Çin’in ekonomik gidişatına ilişkin belirsizlikler fiyatlandırmayı zorlaştırmaya devam ediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ABD’de açıklanan veriler nedeniyle enflasyonu düşürme çabasıyla faiz artırma ihtimali bulunurken, emlak sektöründeki büyük oyuncuların ABD’de yaşanan deflasyonist süreç nedeniyle temerrüde düşme olasılığı bulunuyor. Çin, risk algısının artmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günleri ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’nden (ÜFE) alınan sinyaller enflasyonla mücadelenin henüz bitmemiş olabileceğine işaret ederken, ülkedeki tahvil ihraçlarındaki fiyatlamalar da dikkat çekti. .

Perşembe günü gerçekleştirilen ihraçlarda ABD 30 yıllık tahvil faizlerinin ortalama faiz oranı yüzde 4,19 olurken, söz konusu faiz oranları enflasyon verilerinin ardından yüzde 4,26’ya yükseldi.

Tahvil piyasalarındaki satış baskısının Fed’in yıl sonuna kadar faiz artırabileceği endişesini yansıttığını belirten analistler, bu durumun risk algısını beslediğini söylediler.

Para piyasalarındaki fiyatlamaların bankanın bir sonraki toplantıda yüzde 90 olasılıkla politika faizini sabit tutacağını öngördüğünü belirten analistler, ancak Kasım toplantısında 25 baz puanlık artış olasılığının yüzde 40 olduğunu söyledi.

Endişelerin dolar endeksini 7 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviye olan 103’e yükselttiğini hatırlatan analistler, emtia fiyatlarındaki oynaklığın dolar endeksindeki hareketle paralel olarak arttığını belirtti.

Buna göre, endüstriyel üretim süreçlerinin en değerli ortak mallarından biri olan ve talebi ekonomik aktiviteye dair değerli göstergeler veren bakır, düşüş trendini üst üste üçüncü iş gününe taşıyarak yüzde 0,6’lık düşüşle 3,69 dolardan işlem gördü.

Brent petrolün varili haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,8 düşüşle 85,6 dolar seviyesinde yer alırken, altının onsu yüzde 0,1 kayıpla 1.912 dolardan işlem görüyor.

Bu gelişmelerle New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,30 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,11, Nasdaq endeksi yüzde 0,68 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratları haftaya düşüşle başladı.

Avrupa borsalarında enflasyon ve durgunluk riskine ilişkin belirsizliklerin yön arayışlarını gündeme getirdiği görülüyor.

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçısı Avustralya’daki bazı LNG tesislerinde çalışanların önümüzdeki hafta greve gitmesinin ardından Avrupa’da gaz vadeli işlemleri geçen hafta yaklaşık yüzde 23 arttı.

Bir yandan bölge ekonomilerinde resesyon endişelerinin baş gösterdiği, diğer yandan enflasyonun halen hedeflenen seviyenin oldukça üzerinde seyrettiği Euro Bölgesi’ndeki söz konusu fiyat artışları belirsizlikleri artırdı.

Analistler, doğalgaz fiyatlarına yapılan artışın enflasyonist etkisi ve bunun üretim maliyetlerini yükselterek kârlılığı azaltabileceği endişesinin bölgede şimdiden akıllara kazınan “stagflasyon” korkusunu yeniden canlandırmış olabileceğini söyledi.

Bölge ekonomileri, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Rusya’dan gelen gaz arzını en düşük seviyeye indirmeyi hedeflerken, LNG arzında yaşanacak sorunların Rusya’nın elini güçlendirmesinden endişe duyuyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Eylül ayında faiz artırımlarına ara verebileceğine dair beklentiler gücünü korurken, bankanın yılın geri kalanında atacağı adımlara ilişkin belirsizlik sürüyor.

Cuma günü İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,24, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,26, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,26 ve Almanya’da DAX 40 yüzde 1,03 düştü. Avrupa’da endeks vadeli kontratları haftaya düşüşle başladı.

Asya piyasalarında Çin kaynaklı endişeler devam ediyor.

Geçen ay ülkede prestijle başlayan deflasyonist sürecin yanı sıra ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler gücünü korurken, emlak sektörünün iki büyük oyuncusunun vadesi gelen kupon ödemelerini yapamaması bölgedeki satış baskısını derinleştirdi. .

Çin’in en büyük inşaat şirketlerinden biri olan Country Garden, yılın ilk yarısında 7,6 milyar doları çöpe atmış olabileceğini açıklarken, şirketin hisse fiyatı yüzde 13 ile tarihi bir düşük seviyeye geriledi.

Cuma günü açıklanan verilere göre ülkede kredi kullanımındaki gerileme ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri boyuta taşırken, yarın açıklanacak perakende satış ve sanayi üretimi bilgilerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

Japon tarafında, Japon yeni dolar karşısında gerilemeye devam ederken, dolar/yen paritesi 2023’ün yükseği 145,2’yi test etti.

Analistler, Fed’in bir süre daha şahin duruşunda kalabileceği korkusunun doları diğer para birimleri karşısında desteklediğini belirtirken, Fed’in şahin planlarının bölge genelinde teknoloji hisseleri üzerindeki satış baskısını da artırdığını hatırlattı.

Kapanışa yakın, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,3, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,4, Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,8 düştü.

Cuma günü iç piyasada alım yapan Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, günü yüzde 3,67 değer artışıyla 7.714,38 puandan kapatarak kapanış rekoru kırdı.

Cuma gününü bir önceki kapanışın hemen üzerinde 29.8681’den tamamlayan Dolar/TL bugün bankalararası piyasa açılışında 27.0490’dan işlem görüyor.

Bugün dünya genelinde bilgi gündeminin sakin olduğunu belirten analistler, BIST 100 endeksinde 7.750 ve 7.900 seviyelerinin teknik açıdan, 7.500 seviyelerinin ise ana pozisyonda olduğuna dikkat çekti.

kuluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu