Haber

Kan Bağışıyla Bir Çocuğun Hayatı Kurtarıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan ve bir otelde güvenlik görevlisi olarak çalışan 34 yaşındaki Ezgi Korkmaz’ın kuzeninin kan kanseri olan çocuğu için verdiği kan örneği, 12 yaşındaki 9 yaşındaki çocuğa umut verdi Daha sonra. Korkmaz, 9 yıl sonra aldığı telefonla küçük bir çocuğun hayatına dokunmayı başardı.

2015 yılında Marmaris’te bir otelde güvenlik görevlisi olarak çalışan 34 yaşındaki Ezgi Korkmaz, kuzeninin kan kanseri olan çocuğuna bağışçı olmak için kan örneği verdi. 9 yıl sonra Korkmaz, verdiği kan örneğinin 12 yaşındaki bir çocuğa uygun olduğunu belirten bir telefonla donör olmayı tereddüt etmeden kabul etti. 12 yaşındaki çocuk, ekim ayı sonunda yapılan kemik iliği nakli sonrasında sağlığına kavuştu. Korkmaz, ilik nakli yapılan çocuğuyla tanışacağı günü bekliyor.

“Kuzenimin çocuğuna örnek verdim ama yıllar sonra başkası izledi.”

İliğini bağışladığı çocuğu hiç tanımadığını, yıllar önce yakınının çocuğuna kan örneği verdiğini belirten Korkmaz, “2014 yılında kuzenimin bebeği kan kanserine yakalanmıştı. 2015 yılında da kan örneği vermiştim. Kendisi için ilik bağışçısı olmak üzere Kızılay’a başvurdum. 2023 yılının Eylül ayında bana Güney Ege Kızılay Bölgesi’ne kan örneği gönderdi.” Müdürlükten aradılar. Telefondaki beyefendi kanımın 12 yaşındaki bir çocuk için %100 uyumlu olduğunu belirterek hala isteyip istemediğimi sordu. Aynı gün bazı tetkiklerin yapılması gerektiğini kabul edince hemen Kızılay’a kan örneği verdim. Daha sonra kan değerlendirildikten sonra herhangi bir sorun ortaya çıktı. Yaşadığı süreci, “İyileşmediği için İzmir’de özel bir hastanede detaylı tetkikleri yapıldı. Ardından ekim ayının son haftalarında kemik iliği nakli oldu.”

“Gelecek yıl mektuplaşarak görüşeceğiz”

Ezgi Korkmaz, kanının hiç tanımadığı biriyle yüzde 100 uyumlu olduğunu öğrenmenin çok farklı bir duygu olduğunu belirtirken, duygularını ve iliğini vererek hayatına dokunduğu çocukla mektuplaşarak tanışacaklarını anlattı. 1 yıl sonra Sağlık Bakanlığı. Korkmaz, “Çocuğun sağlık durumu nedeniyle 1 yıl sonra Sağlık Bakanlığı aracılığıyla kendisine mektupla ulaşacağız. Umarım 2 yıl sonra yüz yüze görüşebiliriz. Yani kendini farklı hissediyor. Heyecanlanıyor.” , neşeli, ağlıyor, gülüyor. Yani karışık duygular içinde. Tabii ki yüzde 100 uyumlu. “Çok farklı bir şey bu. Tıpkı diğer yarımız gibi yani tüm hücrelerimizi taşıyoruz” dedi.

“Hiç acımıyor”

Kemik iliği donörü olma sürecinin ağrılı mı yoksa yan etkileri mi olduğuna ilişkin Ezgi Korkmaz, “Acı olmaz, sadece kemik iliği naklinden birkaç gün önce greftleme yapılır, böylece ilik kana karışır. Daha sonra hastanede görevli arkadaşlar verilen tarihte alıyorlar, herhangi bir ağrı olmuyor.” Korkulacak bir durum olmadığını belirtti.

“Geçen seneye kadar kan fiyatlarım düşüktü ama bu sene o çocuğun şansı sayesinde arttı sanki.”

Korkmaz, yıllardır kan bağışçısı olmak istediğini ancak kan değerleri düşük olduğu için kan bağışı yapamadığını, son bir yılda değerlerinin arttığını, bunun da çocuğun şansı olduğunu belirtti. bütün iliğini kime verdi. “Kan değerlerim düşük olduğu için her zaman kan bağışı yapamadım. Dolayısıyla bu yıl ilk defa bunu yapma şansım oldu” dedi. “Sanırım ücretim yeterli çıktı. O yüzden daha önce hiç vermedim. Normalde fiyatlarım çok düşüktü ve daha önce, aslında haber almadan yükselmeye başlamıştı. Sanırım Rabbim bana böyle bir nimet verdi çünkü ben Birinin hayatına dokunacaktım” dedi.

Korkmaz, kan bağışı ve organ bağışının önemine vurgu yaparak, “Birilerine umut olmak çok güzel bir duygu, umarım herkes birilerinin hayatına dokunur.” – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu