Haber

İran Dışişleri Bakanlığı: Deniz güvenliğini sağlamada en etkili ülke İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD’nin açıklamalarının aksine İran’ın bölgesel ve uluslararası sularda deniz güvenliğinin sağlanması ve Hürmüz Boğazı’ndan gemilerin güvenli geçişinde en etkili ülke olduğunu söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Kenani, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Bağlantılar Koordinatörü John Kirby’nin açıklamasına tepki gösterdi.

Kirby’nin İran’ın Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’ndaki deniz trafiğinin güvenliğini tehlikeye attığı yönündeki tezinin asılsız olduğunu ve bu tür suçlamaları reddettiklerini kaydeden Kenani, ABD’nin Basra Körfezi bölgesinde “istikrarsızlık ve güvensizlik” yaşadığını söyledi. yıllardır müdahaleci ve yıkıcı” politikalar izlemektedir. yarattığı iddia edilen

Kenani, “Amerikan makamlarının açıklamalarının aksine, deniz hukukuna aykırı hareketlerde bulunan, İran’ın uluslararası sulardaki petrol sevkiyatlarına el koyan, deniz güvenliğini ve uluslararası ticareti tehlikeye atan ve İran’ı küstahça suçlayan ülke ABD’dir.” . sözlerini kullandı.

İran’ın Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini sağlamak ve korumak için en uzun sınıra sahip olduğunu kaydeden Kenani, Körfez sularında yabancı güçlerin varlığını seyir güvenliğine yönelik tehdit olarak gördüklerini ifade etti.

İran’ın bölgesel ve uluslararası sularda deniz güvenliğinin sağlanması ve gemilerin Basra Körfezi ile Hürmüz Boğazı’ndan güvenli bir şekilde geçişinde “en etkili ülke” olduğunu savunan Kenani, yargı kararıyla belgelenen iki geminin teslim alındığını söyledi. son dönemde hukuku ihlal eden, uluslararası denizcilik mevzuatına uymadıkları gerekçesiyle el konulan gemiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu