Haber

GEÇİRDİĞİ KAZAYLA TEKERLEKLİ SANDALYEYE MAHKUM OLAN SAMET, MEZUN OLDUĞU LİSEYE MEMUR OLDU

AKSARAY’da 10 yıl evvel geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan Samet Vurgun (30), girdiği imtihanı kazanıp, mezun olduğu liseye memur olarak geri döndü. Kaza sonrası hayatının birden değiştiğini belirten Vurgun, 20 yıl her şeyin olağan olduğu bir süreçten, aniden bu türlü kaza sonrası hayatımın 360 derece değişmesi benim için epey sıkıntı oldu. Kazadan 3 yıl sonra azmedip girdiğim EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile mezun olduğum lisede memur olarak çalışmaya başladım. Hayat küsülecek kadar uzun bir süreç değil. dedi.

Aksaray’da yaşayan Samet Vurgun, 2010 yılında Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite imtihanlarına hazırlanan Vurgun, birinci yıl imtihanları kazamadı. İkinci yıl tekrar imtihanlara hazırlanan Vurgun, imtihan öncesi arkadaşlarıyla birlikte Mersin’e moral gezisi düzenlediler. Mersin’e gittikleri sırada içinde bulunduğu aracın kaza yapması sonucu omiriliğinin ziyan görmesi sonucu belden aşağısı felç kalıp tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Hayata küsmeyen Vurgun, girdiği Engelli Kamu Çalışanı Seçme İmtihanı sonrası mezun olduğu liseye memur olarak geri döndü.

KAZA SONRASI HAYATI DEĞİŞTİ

Yaşadıklarını anlatan Vurgun, kaza sonrası hayatının 360 derece birden değiştiğini belirtti. Vurgun, şunları söyledi

Liseden mezun olduktan sonra üniversiteye hazırlanmak için imtihan dershaneye gittim. Birinci yıl istediğim puanı yakalayamadığım için ikinci yıl tekrar dershaneye gittim. 2012 yılında bir trafik kazası geçirdim. Otomobilde art tarafta yolcuydum. Arkadaşlarımla birlikte imtihan periyodunda moral olsun diye Mersin’e gidiyorduk. Aracın içerisinde 5 kişiydik. Kazada boynum sıkışarak kırıldı. Bu kırılma sonucunda omuriliğimde yaralanma oluştu. Bacaklarım o andan itibaren kullanamaz bir hale geldi. Kaza yapmadan önce 20 yıl her şeyin normal olduğu bir süreçten birdenbire böyle kaza sonrası hayatımın 360 derece değişmesi benim için oldukça zor oldu. İlk yıllar çok sıkıntılı bir süreçti. Kazanın 3’üncü yılında meskende oturmakla olmayacağını anladım. Hem kendim hem ailem hem de ruhsal durumum için tekrar bir şeyler yapmalıydım. İş hayatına girerek atmaya karar verdim ve imtihanlara hazırlandım.

AYAKTA MEZUN OLDUĞUM ÖĞRETMENLERİMİN ORTASINA TEKERLEKLİ SANDALYE İLE GERİ DÖNDÜM

Mezun olduğu okula tekerlekli sandalye ile geri döndüğü periyodun en sıkıntı süreç olduğunu tabir eden Vurgun, İmtihan sonrası, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğüne atamam gerçekleşti. Okulumda işe başlayacak olmak benim için hem güzeldi hemde zordu. Uygun kısmı tanıdığım bildiğim bir ortamda işe başlamaktı. Beni zorlayan ise ayakta mezun olduğum öğretmenlerimin ortasına tekerlekli sandalye ile girip işe başlamaktı. Bu beni birkaç gün zorladı; lakin vakitle bunu da aştık. Birinci atamam yardımcı hizmetler sınıfında oldu. 2 yıl sonra vazifede yükselme sınavıyla genel hizmetler sınıfına terfi ettim. Otelimizin ön muhasebe kısmında misyon yapıyorum. diye konuştu.

HAYAT, HAYATA KÜSECEK KADAR UZUN BİR SÜREÇ DEĞİL

Vurgun,4 kardeşiz, en küçükleri benim. Bende annem ve babamla birlikte yaşıyorum. Hepsinin benim durumumla birlikte hayatları değişti. Onların samimiyetle yaklaşımlarını ve takviyelerini her vakit hissettim. Benim üzere durumda olanlar kendi kabuklarını kırıp dışarıya adım atmaları gerekiyor. Yoksa bu dünya dönmeye devam ediyor ve kimseyi beklemiyor. Bu yüzden şayet imkanları varsa hayata devam etmeleri gerekiyor. Devlette birçok hususta engelli bireylerin yanında. Onlar için birçok kolaylıklar sağlıyor. Yeri geldiğinde konutunda alınıp tekrar meskenine bırakacak formda uygulamalar yapılıyor. Bu yüzden benim tavsiyem hayat, hayata küsülecek kadar uzun bir süreç değil. En kısa vakitte birinci fırsatta dışarıda ki adım atsınlar ve hayata devam etsinler. Dışarıda kendisine nazaran bir şeyin olduğunu da kesinlikle keşfedeceklerdir.dedi.

Okul Müdürü Ergün Demirer ise, Samet’in hayata tutunma gayretini, çabasını desteklemek adına da son derece anlamlı bir çalışmaydı. Engelli olması sebebiyle de kendi yaşamını sürdürebilecek bir moral motivasyona da ihtiyacı olması sebebiyle bizde destek olmak istedik. Çalışanlar arasında yüksek teveccüh gördü. Samet’i tebrik ediyoruz dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu