Ekonomi

Diyarbakır’da kırsal kalkınma için üreticilere destek verildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında kenti kalkındırmak ve kırsal kalkınmayı sağlamak için tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların direği oldu.

Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında hayvan içme suyu göletlerinden tarımsal sulama göletlerine, çiftçilere fidan dağıtımından, tarımsal ekipman desteğinden, ipekböcekçiliğine ve arıcılığa kadar farklı alanlarda üreticilere katkı sağladı.

Köy Hizmetleri Daire Başkanlığı, kırsal mahallelerde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, tarımsal sulama altyapılarının güçlendirilmesi ve yerel üreticinin desteklenmesi amacıyla 2022 yılında 134 adet hayvan içme suyu havuzunun bakım ve onarımını yapmıştır. Öte yandan Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün Çermik ve Çüngüş ilçelerindeki 17 mahallede ürettiği sulama kanallarında da çalışmalar sürüyor.

Karacadağ’daki jeosit alanları belirlenecektir.

Büyükşehir Belediyesi, “Mezopotamya Altın Üçgen Yol Haritası” kapsamında Diyarbakır’ın zengin kültürel mirasını turizme kazandırmak ve bölgesel kalkınmayı sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Karacadağ’ın UNESCO Küresel Jeoparklar programına dahil edilme başvurusu kapsamında Diyarbakır il sınırları içindeki jeosit alanlarının belirlenmesi için proje hazırladı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Teknik Yardım Programı kapsamında “Potansiyel Jeopark Alanında Jeosit Tespiti ve Değerleme Çalışmaları Danışmanlık Hizmeti Talebi” projesi kabul edilmiştir.

Proje kapsamında Köy Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından oluşturulacak ekip, Karacadağ’da jeosit tespiti, haritalama ve raporlama için 60 gün boyunca saha araştırması yapacak. Diyarbakır’ın fıstık, badem ve ceviz üretiminde Türkiye’nin en güçlü illerinden biri olması için çalışmalarını sürdüren Köy Hizmetleri Daire Başkanlığı, 2022 yılında Bismil, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Hani, Kulp, Lice’de kurulacak. , Silvan, Sur ve Yenişehir ilçelerinde 100 bin ağaca yer fıstığı aşısı uygulandı.

Kırsal mahallelerde fıstık ağaçlarına 100 bin tomurcuk aşılanırken, ilçelerde ceviz ağaçlarına 12 bin aşı uygulandı. – DİYARBAKIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu