Haber

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporuna sert tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin “mevcut koşullar altında” yeniden başlatılamayacağını belirten raporuna sert tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için fırsat penceresinin açıldığı böylesine kritik bir dönemde, AP’nin müzakerelerin asıl konusu olan katılım müzakereleri yerine farklı arayışlar gündeme getirmesini mantıksız buluyoruz. Bağlantılarımızın omurgası.” Söylendi.

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından hazırlanan 2022 Türkiye Raporu, AP Genel Heyeti’nde yapılan oylamada 18’e karşı 434 oyla kabul edildi. Raporda Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin skandal ifadelere yer verildi. Raporda, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinin “mevcut koşullar altında” yeniden başlatılamayacağı belirtilerek, ilişkilerin geleceğine yönelik karşılıklı çıkarları kapsayan “paralel ve gerçekçi” bir çerçeve bulunmasına yönelik sürecin başlatılması tavsiye edildi.

Türkiye rapora tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, rapordaki yaklaşımın mantıksız olduğu belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Avrupa Parlamentosu’nun (AP) tavsiye kararı olan 2022 Türkiye Raporu, 13 Eylül 2023’te AP Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu rapor, haksız suçlamalar ve önyargılarla dolu. Türkiye karşıtı çevrelerden gelen dezenformasyon, Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı.” Bu, Türkiye’nin hem ülkemizle ilişkilerine hem de AB’nin geleceğine yönelik her zamanki sığ ve vizyonsuz yaklaşımının bir yansımasıdır. Ne yazık ki bu rapor, AP üyelerinin gündelik popülist siyasetin kölesi olduklarını, hem AB’ye hem de bölgemize yönelik doğru stratejik yaklaşım geliştirmekten ne kadar uzak olduklarını da gösteriyor.

Kıtamızın istikrarı ve güvenliği açısından böylesine kritik bir dönemde, Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresinin açıldığı bir dönemde, AP’nin müzakerelerin asıl konusu olan katılım müzakereleri yerine farklı arayışları gündeme getirmesini mantıksız buluyoruz. bağlantılarımızın omurgası. Ayrıca AP’nin raporunda yer alan, bazı çevrelerin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselelerine ilişkin tek taraflı görüşlerini yansıtan, tarihi ve hukuki gerçeklerden kopuk iddiaların bizim açımızdan hiçbir geçerliliği yoktur.

Önümüzdeki dönemde AB ile ortak hedefimiz Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve ülkemizin vize serbestisi diyaloğunun hızla tamamlanmasıdır. Bu konularda atacağımız ortak adımlar, Türkiye-AB ilişkilerini ve katılım sürecimizi yeni ve dinamik bir düzeye taşıyacaktır.

Ülkemiz, başta güvenlik, güç, iklim değişikliği, göç, ticaret sapması ve ekonomik zorluklar olmak üzere mevcut tüm zorluklar karşısında AB’yi küresel bir güç haline getirecek potansiyele sahiptir. Bu gerçeğin tespiti bazı çevrelerin gündelik çıkarlarına teslim olmayan vizyoner bir bakış açısıyla mümkündür. “AP 2024 seçimleri sonrasında oluşacak yeni Parlamentonun tarafsız, akılcı ve yapıcı bir bakış açısıyla hareket etmesini umuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu