İş

Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü (16 Kasım Perşembe) yükselişle kapattı.

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 114,81 puan artarken, toplam işlem hacmi 75,7 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 2,92, holding endeksi ise yüzde 1,27 oranında değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en çok kazanan yüzde 3,32 ile ulaştırma olurken, en çok azalan ise yüzde 1,78 ile menkul kıymet yatırımlarına katılma oldu.

Öte yandan ABD’de ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı 11 Kasım’da sona eren haftada piyasa beklentilerinin üzerinde 231 bine yükseldi. Philadelphia Fed İmalat Endeksi Kasım’da -5,9 ile beklentileri aşsa da sektördeki daralma devam etti.

Analistler, Çin ekonomisinde resesyona ilişkin endişelerin güçlenmesiyle küresel hisse senedi piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini belirtti.

Analistler, ABD’de açıklanan verilerin hem işgücü piyasasında bir yumuşamaya işaret ettiğini hem de ABD ekonomisinde resesyon korkularının artabileceğine işaret ettiğini, bunun da ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizlerde sona gelindiğine ilişkin beklentileri güçlendirdiğini belirtti. oranı artar.

Yurt içinde yarın piyasa katılımcı anketinin takip edileceğini, Avro Bölgesi’nde enflasyonun, ABD’de konut başlangıçlarının ve inşaat izinlerinin yurt dışında takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksindeki 7.850 seviyesinin direnç olduğunu kaydetti. 7.700 ve 7.600 puan ise destek konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu