Haber

ABD, Wagner Grubu’nun Mali’deki faaliyetlerini kolaylaştırdığı gerekçesiyle 3 Malili yetkiliye yaptırım uyguladı.

YENİ ABD, Wagner Grubu’nun Mali’deki faaliyetlerini kolaylaştırdığı gerekçesiyle 3 Malili yetkiliye yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC), Wagner faaliyetlerinin Mali’de konuşlandırılmasını ve yaygınlaşmasını kolaylaştırdıkları gerekçesiyle üç Malili yetkiliye yaptırım uyguladığı kaydedildi.

Bu adımın, Wagner’in ülkedeki kötü niyetli faaliyetlerinde Malili yetkililerin parmağı olduğunu gösteren delillere dayanılarak atıldığına işaret edilerek, bugünkü yaptırımların Mali halkına değil, belirlenen 3 kişinin eylemlerine yönelik olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Mali’ye en büyük ikili kalkınma ve insani yardım bağışçısı olan ABD’nin, Mali halkını barış, refah ve demokrasi arayışlarında desteklemeye devam ettiği bildirildi.

Bu kapsamda Mali Savunma Bakanı Albay Sadio Camara, Mali Hava Kuvvetleri Komutanı Albay Alou Boi Diarra ve Mali Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Yarbay Adama Bagayoko yaptırım listesine alındı.

Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson yaptığı açıklamada, bugünkü eylemin Wagner’in iki yıldır Mali’de konsolide olmasına yardım eden önemli Malili yetkilileri ifşa ettiğini söyledi.

Söz konusu yetkililerin, Wagner’in Ukrayna’daki operasyonları için ülkelerinin kaynaklarının sömürülmesinin önünü açtığına işaret eden Nelson, yetkililerin, Wagner’in istikrarı bozan faaliyetleri ve insan hakları ihlallerine karşı halkı savunmasız hale getirdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu