Ekonomi

Wang Yi, Güney Afrika Devlet Başkanı ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Ofisi Üyesi ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Kurulu Ofisi Direktörü Wang Yi,Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dün Matamela Cyril Ramaphosaile telefon görüşmesi yaptı.

Wang Yi, bu yılın BRICS’in “Güney Afrika Yılı” olduğunu belirterek, Çin’in önümüzdeki ay yapılacak BRICS Zirvesi’ne ev sahipliği yapması için Güney Afrika Cumhuriyeti’ni desteklediğini belirtti.

Wang Yi, Ramaphosa liderliğinde Güney Afrika’nın başarılı bir şekilde tepeyi düzleştireceğine, BRICS iş birliğine yeni bir dinamizm katacağına ve Çin-Afrika mukadder ortaklığını güçlendireceğine inandıklarını belirtti.

Çin ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasındaki “yoldaş artı kardeş” ilişkisine vurgu yapan Yi, Çin’in Güney Afrika’nın gelişimini hızlandırması, bölgesel ve küresel arenada daha büyük rol oynaması için desteklediğini kaydetti.

Görüşmede Ramaphosa, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Çin ile ikili çıkarlarına son derece değer verdiğini belirterek, iki ülke arasındaki çeşitli alanlarda iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti. BRICS Zirvesi’nin yaklaşmasıyla Güney Afrika-Çin ve Afrika-Çin ilişkilerinin geliştirilmesinde büyük ilerleme kaydetmeyi umduklarını da söyledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

kemerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu