Teknoloji

TikTok zar zor kabul etti… AB bilgileri gözden geçirecek!

Kısa resim uygulaması TikTok Perşembe günü araştırma yazılımını, Big Tech’in çevrimiçi içeriği denetlemek için daha fazlasını yapmasını gerektiren yeni AB kurallarından önce Avrupa’daki araştırmacıların kullanımına açtı.

Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok, Ağustos ayından itibaren yürürlüğe girecek olan Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında daha katı gereksinimlere tabi olan 19 çevrimiçi platform ve arama motorundan biridir.

AB KOMİSYONU TİKTOK’UN BİLGİLERİNİ ARAŞTIRMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Reuters’e göre şirket, Avrupa Komisyonu’nun bilgilerine erişmek için uygulama programlama arayüzü (API) için teknik gereksinimleri belirlemesini beklediğini, ancak yine de ilerlemeye karar verdiğini söyledi.

Sosyal medya uygulamasından yapılan açıklamada, “TikTok, Araştırma API’sini daha fazla teknik rehberlikten önce proaktif bir şekilde kullanıma sunuyor ve Dijital Hizmetler Yasası (DSA) uyumluluk son tarihinden önce bir ticari içerik kitaplığı başlatıyor.

Araştırma API’mize erişmek için tüm araştırmacıların kendi TikTok for Developers hesaplarına sahip olmaları ve Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa’da bulunmaları gerekecek.”söz konusu.

TİKTOK ŞİMDİ DAHA ŞEFFAF OLMAYA ÇALIŞIYOR

Şirket, Research API’sinin ilk sürümünü bu yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akademik araştırmacılara sundu.

TikTok ayrıca Perşembe günü araştırmacıların ticari içerik API’sine erişmesine izin verdi.

DSA’nın ücretli reklamlarda şeffaflık kurallarına uymak için şirket, ücretli reklamlar ve reklam meta verileriyle ilgili bilgi veritabanını açtı.

KAYNAK: HABER7

habersaricam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu