Ekonomi

Su ürünleri desteği son tarih 23 Aralık

Su eserleri yetiştiriciliği desteklemesinden yararlanmak isteyen üreticiler, 23 Aralık 2022’ye kadar başvuru yapabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği”, 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ, Bakanlıktan onaylı su ürünleri yetiştiricilik belgesine sahip, Su Ürünleri Bilgi Sistemi’ne (SUBİS) kayıtlı yetiştiricilere yapılacak su eserleri takviyesiyle ilgili konuları kapsıyor.

Buna nazaran, su eserleri yetiştiriciliği desteklemesi için eser desteklemesi kapsamındaki cinsler, alabalık, sazan, midye ve yeni cinsler (mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, minekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, kerevit, karides, sülük, Karadeniz alası, kırmızı benekli alabalıklar) olarak belirlendi.

Başvuruda son tarih 23 Aralık

Destekleme almak isteyen yetiştiriciler, en geç 23 Aralık mesai bitimine kadar, yetiştiricilik tesisinin bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne başvurarak istenen evrakları teslim edecek.

Son müracaat tarihine kadar müracaatta bulunmuş yetiştiricilerin, aralık ayına ilişkin satış dokümanları yahut hasat tespit tutanakları, en geç 6 Ocak 2023’e kadar teslim edilebilecek.

Desteklemelerden faydalanacak örgütlü üreticilere merkez birliklerine üye olmaları ve üye olduklarına dair belgeyi müracaat sırasında ibraz etmeleri şartıyla destekleme ödemesi direkt yapılacak.

Destekleme ödemesi yapılan evraklar, istenildiğinde ibraz edilmek üzere ilgili üniteler tarafından 5 yıl saklanacak.

Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri, kamu kaynağı olduğu için hak sahibinin hesabına aktarılmadan evvel haciz, icra, temlik ve gibisi süreçler yapılmayacak.

Desteklemeler için gerekli kaynak, bütçede hayvancılığın desteklenmesi emeliyle 2023 yılına ayrılan ödenekten karşılanacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, bildiri kapsamındaki desteklemelerden yararlanamayacak.

Öte yandan “Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kapsamında Alabalık Kuluçkahanelerinde Damızlık Alabalık Desteğine İlişkin Tebliğ” de Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, kelam konusu dayanaktan faydalanmak isteyen üreticiler, 30 Aralık’a kadar işletmenin bulunduğu vilayet müdürlüğüne müracaat edebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu