Haber

Şırnak Barosu’ndan okul merdivenindeki yazılara suç duyurusu

Şırnak Barosu, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Şehit Komando Er Ramazan Okur Ortaokulu merdivenlerinde yer alan ‘Türkçe konuş ya da sus’ üzere cümleler için kabahat duyusunda bulundu.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçu gerekçe gösterildi.

‘FARKLI ANA LİSANI OLANLAR AMACA KONULDU’

Mezopotamya Ajansı’nda çıkan habere nazaran, cürüm duyurusunda şu tabirlere yer verildi: “Sosyal medyada yayılan merdivene ilişkin fotoğrafta ’Ya Türkçe konuş ya da sus!’ ve ’Türkçenin bir eksiği yok, ya sizin?’ formunda yazılamaların olduğu görülmektedir. Her ne kadar devamında ana lisana atfen birtakım yazılamalar olsa da bilhassa ileti-mesaj ibaresiyle verilen ‘Ya Türkçe konuş ya da sus!’ ibareli söz ortaokul çağındaki öğrenciler üzerinde ayrıştırıcı ve nefret bir tesir bırakarak öğrencilerin ruhsal olarak ziyan görmeleri sebebiyet verecek etkidedir.”

Okulda bulunan kamu vazifelerinin vazifesini berbata kullandığının belirtildiği hata duyurunda, “Yine okul idaresi ırkçı ve ayrıştırıcı yazılamalar ile okul içerisinde Türkçe dışında farklı bir ana lisanı olan insanları maksada koymuş, Türkçe dışında bir lisan konuşanların kendi ortalarında bile konuşurken Türkçe dışında bir lisanla konuşmaları esnasında kelam konusu ırkçı yazılamalardan etkilenen öğrenci yahut yetkililerin saldırısına yahut engellemesine uğramaya yol açmışlardır. Bu hali ile okul idaresi TCK Unsur 216’da düzenlenen, ‘görevi berbata kullanma’ kabahatini da işlemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Baro, ilgililer hakkında kamu davası açılmasını talep ederek, “Bu hali ile yaşanan olayın bir insan hakkı ihlali olduğu tartışmasızdır. Kanundan gelen yetki ve vazife ile baromuzca ilgililer hakkında cürüm duyurusu yapma gerekliliği hasıl olmuş olup ilgililer hakkında kamu davası açılması talep etmekteyiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu