Haber

Sezai Temelli’den Hüda Kaya ve Tolga Şardan’ın Tutuklanmasına Tepki: “Tutuklu Gazeteciler Sıralamasında Dünya 2. Ülkesiyiz”

HEDEP Muş Milletvekili Sezai Temelli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı 2024 bütçe teklifi görüşmeleri sırasında eski HDP Milletvekili Huda Kaya ve gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. Temelli, “Şu anda tutuklu gazeteci sayısında dünyada 2. ülkeyiz; 1. ülke Çin, 2. ülke ise Türkiye.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Toplantılarda HEDEP Grubu adına konuşan Muş Milletvekili Sezai Temelli kısaca şunları söyledi:

“Hüda Kaya’yı tanıyor musunuz? Eminim herkes onu tanıyordur. ‘Hüda Kaya’ deyince aklınıza 28 Şubat, postmodern darbe geliyor. O zamanlar onu tanımıyordum ama aynı zamanda biz de onu tanıyorduk. Beyazıt Meydanı’nda 28 Şubat darbecilerine karşı omuz omuza, omuz omuza mücadele ediyoruz, hâlâ da bu ülkede darbecilerle mücadeleye devam ediyoruz, çünkü biliyoruz ki bu ülkedeki darbe mekanizmalarını beslemeye devam ediyorlar. vesayet sistemi. Hüda Kaya dün tutuklandı. Neden tutuklandı? Ve 1 Kasım Dünya Kobani Günü’nde tutuklandı. Kobani komplo davası Ancak Kobani’de DAİŞ’e karşı çok değerli bir direniş vardı. Biz bu direnişi savunduk ve biz bu direnişi savunduk. savunmaya devam edin. Onu tutuklayan savcı DAİŞ’i iddianamesine dahil etmeyen bir savcıdır. Aslında orada mahkeme yok, vesayet sisteminde yeniden yapılanma var. Onun için herkese, tüm topluma çağrıda bulunuyoruz. Bu davada yargılanan Hüda Kaya ve tüm arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını sağlamak. Maalesef Cumhuriyetin 2. yüzyılına böyle başladık. Gazeteci Tolga Şardan tutuklandı. Şu anda tutuklu gazeteci sayısında dünyada 2. ülkeyiz; 1. ülke Çin, 2. ülke Türkiye.

“DAYANIKLI BİR TOPLUM, HUZURLU BİR TOPLUM YARATMANIN YOLU, ÖNCELİKLE BİR SINIFIN DİĞER SINIF ÜZERİNDEKİ SÖMÜRÜCÜ HAKİMİYETİNİ AZALTMAKTAN GEÇER”

Sayın Bakanım, tüm bu ayıpların yaşanmaması adına Türkiye’nin belirlediği hedeflere ulaşması için yapması gereken şeyler var. Aslında kitabınızda buna dikkat çekmiştiniz; stres Yönetimi. Bu çok önemli bir çalışma, emekleriniz için teşekkür ederiz. Bu ülke stres biriktiriyor. Bu ülkenin stresi var. Bakın 6 Şubat’ta deprem yaşadık; sallamak. Bu olay, büyük bir fay hattı boyunca artan gerilim nedeniyle meydana geldi. Artık kalkınma planlarında bu deyimin, bu kavramın yer aldığını görüyoruz: ‘dayanıklı şehirler yaratmak’. Direniş yaratabilirsek o fay hatları koptuğunda şehirlerimiz çökmez, onbinlerce insanımız ölmez ama fay hattı sadece yer altında değildir. Sosyal hayatta da mevcut. Gerilimlerin nerede biriktiğini çok iyi biliyorsunuz. Irkçı, bölücü, ayrımcı ve nefret söylemleriyle Kürtler ve Türkler arasında gerginlik yaratmak yerine, dirençli bir toplum yaratmak için Cumhuriyetin 2. yüzyılını uzlaşmayla karşılayabilirdik. Dindarlarla modern insanlar arasında bir fay hattı var, orada gerilim birikiyor, bu gerilimi azaltmanın yolu eşit vatandaşlara dayalı bir toplum ve anayasa inşa etmekten geçiyor ama onu da başaramıyoruz. Bu yüzden hala herkesin hayat anlayışına müdahale etmeye devam ediyoruz. Maalesef 28 Şubat taraftarları gibi o rektörlerin de öğrencilerin başörtülerine müdahale ettiği bir noktadayız ve ilerleyemeyiz. Bakanlığınızı ilgilendiren bir fay hattı daha var – Bakanlığınız aslında çok değerli bir bakanlık – ve bu da sınıflar arasındaki fay hattı, sermaye ile işçi sınıfı arasındaki fay hattı ve bu ölçülebilir bir şey. Burada dirençli bir toplum, barışçıl bir toplum yaratmanın yolu öncelikle bir sınıfın diğer sınıf üzerindeki sömürüye dayalı tahakkümünün azaltılmasından geçmektedir.

“NEOLİBERAL SİSTEM ZATEN GELDİ” BEN, İLK SOSYAL GÜVENLİKLERE SALDIRDI; “ÖZELLEŞTİRİLMEDEN GİRDİ VE BU ZİHNİYET BU ALANDA HER TÜRLÜ KÖTÜLÜĞÜ YARATTI.”

Çalışma Bakanlığı dediğimiz alan toplumsal üretim alanını düzenleyen bir alandır. Düzenlenmesi gereken bir alan, üretim alanı diğer bakanlıkların konusu ama sosyal üretim alanı en kritik alan. Dolayısıyla siz aslında tarihsel anlamda sınıfın bakanısınız. Sınıfın bakanı olmanız gerekiyor ama maalesef öyle değil. Sizden önceki, AKP dönemindeki ve hatta AKP öncesindeki bakanlara baktığımızda, Türkiye’deki çalışma bakanlarının hiçbir zaman sınıfın yanında olmadığını, sınıfa karşı olduğunu gördük. Bakın sunumunuzda bahsettiğim sorunu ölçecek çok değerli rakamlar var, bunlardan biri şu: Dünyada 241 yoksul insandan bahsediyorsunuz; Siz 1,9 dolar olarak hesapladınız ama yeni ölçümlere göre 4,3 dolar olarak hesaplanıyor. Sayın Bakanım, bu 241 milyon insanın 19 milyonunun Türkiye’de yaşadığını biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz çünkü yoksulluğu azaltma programı çerçevesinde bir toplumsal üretim programınız yok. Daha çok üretimin finansmanına odaklanan bir yaklaşımla hazırlanmış bir programdır. Bu sizin döneminizle ilgili değil, her zaman böyleydi. Bu zihniyetle organize edildi. Bu konudaki tüm rakamlara baktığımızda şunu görüyoruz. Mesela sosyal güvenlikten bahsettiniz, bence en kritik konu bu. Bir toplumda toplumsal üretim alanının düzenlenmesi ve toplumsal barışın inşası sosyal güvenlik sisteminden geçer. Dünya bunu buldu ve bu bizi çok daha iyi bir yere götürebilir ama öyle olmuyor. Nereden? Neoliberal sistem aslında gelip ilk sosyal güvenliğe saldırdı; Özelleştirmeden girdi ve bu zihniyet bu alanda her türlü kötülüğü yarattı. Tamam, ne yapacağız? Yirmi yılınız boyunca sosyal güvenlik alanında gelişmeler neler oldu? Şimdi diyorsunuz ki: Aktüeryal hesaplamaları tutuyoruz. Aktüeryal hesaplamaları çok iyi biliyorum. Aktüeryal hesapların tutulmasına ilişkin iki sistem bulunmaktadır. İlk formülü uyguladınız, ne yaptınız? Vergi yükünü çalışanların sırtına yüklediniz – biz bu prime sosyal güvenlikle birlikte “istihdam vergisi” diyoruz – bir yandan da bundan yararlanacak olanlar için yoksulluğu gerekli gördünüz. Bu aktüeryal hesaplama tutara tabidir. Bunda hiçbir sorun yok; herkes fakir. Çalışan fakir, emekliler de fakir. . Bu hesabı tutmakta hiçbir sakınca yok, buradaki herkes bunu yapabilir. Bakanlığın becerisi burada değil; beceri, fiyatların yoksulluk sınırının üzerinde olduğu ve emeklilerin insanca yaşayabilecekleri bir fiyata ve maaşa ulaşmak zorunda olduğu bir ülkede. Bunu başarabildiğinizde aktüeryal hesaplamalarınızı sürdürebilir misiniz? Yapamazsın. Türkiye’de yoksulluk sınırı nedir? 40 bin liradır. Ortalama emekli maaşı ne kadar? Açlık sınırının altındadır. Türkiye’de minimum fiyat nedir? Açlık sınırının altındadır.

“ORTALAMA ÜCRETLERİN BELİRLENMESİNDE EN YÜKSEK FAKTÖR ASGARİ ÜCRETTİR, ÇÜNKÜ ÇALIŞANLARIN HEMEN BÜYÜK BİR KISMI ASGARİ ÜCRET ALMAKTADIR”

Asgari fiyata verdiğiniz vergi teşvikiyle ilgili olarak ‘İşyerlerine veriyoruz’ diyorsunuz. Evet haklısınız işyerlerine veriyorsunuz çünkü ücretli maaşını aldığında stopaj kesiliyor ve kendisine net olarak veriliyor. Dolayısıyla ona “favori” bir avantaj vermiyorsunuz, ona “favori” bir avantaj, yani işyeri vermiyorsunuz. patronu finanse ediyorsun; Başlangıçta söylediğim sorun bu. Ne yapıyor? Fay hattında gerilim biriktiriyor. Sarsıntı buradan geliyor. Toplumsal sınıflar arasındaki çatışma alanı da tam burada gizlidir. Bakın bugün Türkiye’de mağdur olan sadece asgari ücretliler değil. Ama şöyle bir şey de var, eminim siz de ölçmüşsünüzdür: Türkiye’de ortalama fiyatlar ne kadar? Hesapladınız mı? Eminim bunu hesaplamışsınızdır. Ortalama fiyatların belirlenmesinde en büyük etken asgari ücretlilerdir, çünkü çalışanların neredeyse çoğunluğu taban fiyat almaktadır. Dolayısıyla ortalama fiyatlara baktığımızda Türkiye’deki minimum fiyata yakınlar. Bu bize Türkiye’nin yoksulluğunu anlatan en değerli kriterlerden biridir. Genel olarak dünyada çalışanların yüzde 10 ve daha azının fiyatı taban fiyat olarak ortalamaya düşüyor: Ülkemizde bu oran 5 katı, 6 katı; Bu bir felâket.”

habernallihan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu