Ekonomi

Mahkeme ertelemeyi reddettiği için Meta FTC gizlilik soruşturmasıyla yüzleşmek zorunda

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms (NASDAQ:META)’un, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) iştiraki tarafından yapıldığı iddia edilen gizlilik ihlallerine ilişkin soruşturmayı erteleme talebi reddedildi. ABD D.C. Temyiz Mahkemesi Cuma günü, şirketin FTC’nin yetkisine yönelik itirazının başarılı olma ihtimalinin düşük olduğuna ve bu nedenle Meta’nın temyize kadar bir tedbir kararı alma hakkına sahip olmadığına karar verdi.

FTC, reşit olmayanların verilerinin kar amacıyla kullanılmasını yasaklamayı ve yüz tanıma teknolojisi üzerindeki kısıtlamaları genişletmeyi amaçlayan 2020 Facebook gizlilik anlaşmasını sıkılaştırmaya çalışıyor. Kurum ayrıca Meta’yı çocuklara yönelik gizlilik korumaları konusunda ebeveynleri kandırmakla suçladı ve Meta bu iddiaları reddetti.

Kasım ayında Meta, FTC’ye karşı bir dava açarak kurumun hem soruşturmacı hem de yargılayıcı olarak ikili rolünü sorguladı ve bunun jürili yargılama hakkını ihlal ettiğini savundu. Son mahkeme kararı, Meta’nın gizlilik uygulamalarının incelenmesinde güçlü bir kamu yararı olduğunu gerekçe göstererek FTC’nin soruşturmasının durdurulmasına karşı karar veren ABD Bölge Yargıcı Randolph Moss’un 15 Mart tarihli kararının Meta tarafından temyiz edilmesiyle ilgilidir.

Buna ek olarak FTC, Meta’ya karşı Washington’da bir antitröst davası açarak şirketi sosyal medya pazarında tekelci davranmakla suçladı ve potansiyel olarak hem Instagram hem de WhatsApp’ın satışını gerektirdi. Meta antitröst iddialarını reddetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu