Ekonomi

Kepez Belediyesi Zeytin Hasadına Başladı

Kepez Belediyesi yeşil alanları, sokakları ve Antalya Orman Çiftliği’ndeki zeytin ağaçlarının meyvelerini toplamaya başladı.

Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, üretimi teşvik etmek ve yeşil dokuyu artırmak amacıyla zeytin bahçesi projesini başlattı. Bu kapsamda belediyenin kırsal arazilerinde ve şehir parklarında zeytin bahçeleri kurulmaya başlandı. Bu projeyle ilçeye 30 bin zeytin ağacı fidanı dikilmesi planlanıyor.

250 bin metrekarelik kent parkına yüzlerce zeytin ağacı dikildi.

Kepez Belediyesi ayrıca imarlı alanlardaki zeytin ağaçları ve diğer ağaçların korunması konusunda da çalışma yapıyor. Gelişme alanlarında kalan ağaçlar ise yeşil alan, meydan ve caddelerde sökülerek yeniden toprağa kazandırılıyor. Dokuma Fabrikası Kampüsü’nde oluşturulan 250 bin metrekarelik kent parkına yüzlerce zeytin ağacı dikildi.

Çiftlik arazisindeki ağaçlardan 1,5 ton ürün alınması bekleniyor

Kepez Belediyesi’nin bu çevre dostu yaklaşımı sayesinde ilçedeki yüzlerce ağacın kesilmesinin önüne geçildi. Kepez Belediyesi yeşil alanlarına diktiği ağaçların meyvelerini de hasat döneminde topluyor. Kirişçiler Mahallesi’nde 180 dönüm arazi üzerine kurulan Antalya Orman Çiftliği’nde bu yıl zeytin hasadının sevinci de yaşanıyor. Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, sonbaharın ilk yağmurunun ardından çiftlikte bulunan zeytin ağaçlarının meyvelerini toplamaya başladı. Çiftlik arazisindeki ağaçlardan 1,5 ton ürün alınması bekleniyor.

Daha önce 3 kez buğday ve karpuz hasadının yapıldığı Antalya Orman Çiftliği’ne 6 bine yakın zeytin ağacı fidanı dikiliyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, önümüzdeki günlerde Dokuma Park ve diğer yeşil alanlardaki zeytin ağaçlarının meyvelerini toplayacak. Belediyenin bahçelerinden toplanan zeytinlerden yemeklik sabun ve zeytinyağı üretileceği bildirildi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu