Haber

İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Uğur Mumcu’nun mirasına sahip çıkacağız

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Uğur Mumcu’yu 31’inci ölüm yıldönümünde yazılı açıklamayla andı. 24 Ocak 1993’te aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’ya düzenlenen suikastla ilgili gerçeklerin henüz ortaya çıkmadığını belirten İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi, şunları söyledi: bugün yazılı açıklama

ANKA’nın haberine göre açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uğur Mumcu, Türk basınının en cesur yazarlarından biriydi. Uğur Mumcu’nun işaret ettiği tehlikelerin ve savunduğu fikirlerin ne kadar gerçek olduğunu bugün çok daha iyi anlıyoruz. Ne yazık ki aradan geçen 31 yılda suikastın planlayıcıları, azmettiricileri ve bombayı yerleştirenlerin kimliği hâlâ belirlenemedi. Tıpkı Uğur Mumcu gibi faili meçhul cinayetlere kurban ettiğimiz onlarca aydınımızın katilleri de aramızda dolaşıyor. Bu demokrasimizin ve hukuk sistemimizin en büyük ayıbıdır.

Hukukun üstün olduğu laik, demokratik ve bağımsız bir Türkiye için; Uğur Mumcu’nun ve bu uğurda canlarını feda eden tüm aydınlarımızın çabalarını kaldığı yerden sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz. Onların aydın fikirleri ve inandıkları değerler her zaman aklımızda ve kalbimizde olacaktır. Bu duygularla, halkı için çalışmış gerçek vatansever, demokrat ve cesur gazeteci Uğur Mumcu’yu bir kez daha minnet ve özlemle anıyor, tüm basın şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyoruz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu