Ekonomi

İYİ Parti Milletvekili Mehmet Akalın: Ayçiçeği üreticisi devlet tarafından desteklenmeli

YETER Partisi Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Trakya’da kuraklık nedeniyle ayçiçeği rekoltesinde ciddi düşüş yaşandığını, üreticilerin parayı ödeyemediği için tarladan ayçiçeği hasadı yapamadığını söyledi. Akalın, “Birçok kişi biçmeden tarlada bıraktı. 30-40 kiloyu geçmeyen rekolte var. Bunun devletin bir an önce desteklenmesi gerekiyor.”

Akalın, Trakya’daki ayçiçeği üreticilerinin yaşadığı sıkıntılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kuraklık nedeniyle ayçiçeği rekoltesinde azalma olduğunu ve devletin çiftçiye destek vermesi gerektiğini belirten Akalın, ayçiçeği alım fiyatının açıklanmadığını, kilogram başına 70 kuruş olan ayçiçeği desteğinin artırılması gerektiğini belirtti.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Akalın şunları söyledi:

“Birincisi devletin fiyat açıklamasını bekliyoruz. İkincisi takviyelerin artırılmasını bekliyoruz. Çiftçimizin desteklenmesi gerekiyor. Fiyattan çok desteğin artırılması gerekiyor. Bu mümkün değil. 70 kuruş takviyeyle bunu yapın. Bir şeyi daha gündeme getirmek istiyorum. Ayçiçeği hasadına bakarsanız orakçı çok var. “Kişi onu biçmeden tarlaya bırakmış. 30-40 kiloyu geçmeyen verimler var. Bunun bir an önce hükümet tarafından desteklenmesi gerekiyor. Dediğim gibi insanlar biçerken biçme masrafını dahi karşılayamıyorlar. Sadece fiyatta değil verimde de sorun var. Hükümet de bunu destekleyecektir.”

ozalp-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu