Haber

İsrail, UNRWA’nın Doğu Kudüs’teki faaliyetlerini durdurabilir

İsrail’den yayın yapan Channel 7 televizyonunun haberine göre, İsrail Yasama İşleri Komisyonu, UNRWA’nın Doğu Kudüs’tefaaliyetlerini durdurmaya yönelik tasarıyı onayladı.

Söz konusu yasa tasarısı yarın açıklanacak İsrail Parlamentosu’ndaTasarının oylanacağı belirtilirken yasalaşabilmesi için Meclis’te üç oturumda tartışıldıktan sonra oylanması gerekiyor.

İsrail Konut Bakanı Yitzhak GoldknopfDün UNRWA’nın İsrail kontrolü altındaki bölgeden tahliye edilmesi emrini verdi.

Doğu Kudüs’teki Şufat Mülteci Kampı’nda faaliyet gösteren UNRWA’nın genel merkezi Pir Cerrah Bölgesi’nde bulunuyor. UNRWA, bölgedeki birçok okul ve sağlık merkezinde hizmet veriyor.

UNRWA’nın işlevi ve İsrail’in iddiaları

BM üyesi ülkelerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950 yılından bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınma gibi insani yardım sağlayan ana kuruluş oldu. Ajans, 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken, tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç imha edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin 7 Ekim saldırılarına UNRWA çalışanlarının karıştığına dair iddialarının derhal soruşturulmasını talep etmişti.

UNRWA, İsrail’in iddialarına ilişkin de soruşturma başlattı.

İsrail, UNRWA’nın operasyonlarının tamamen durdurulmasını ve bölgeden ayrılmasını istiyor.

‘İsrail hükümetinin UNWRA’dan kurtulmak istediği bir sır değil’

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, önceki gün yaptığı açıklamada, Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah şehrinde 1,7 milyon Filistinlinin kaçacak yeri olmadığını, İsrail üzerindeki baskının devam etmesi gerektiğini söylemişti. Refah’a saldırmasını önlemek için. ” İsrail hükümetinin UNWRA’dan kurtulmak istediği bir sır değil. Sadece şimdi değil, yıllardan beri bu böyle” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu