Haber

HİSAR Derneği’nde ‘felsefi’ buluşma

N. Asuman ÖZER / ANKARA (İGFA) –Hisar Derneği’nin haftanın konuğu Türkiye’nin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen oldu.

Toplantıda Bilgen’in Yunan Filozof Aristoteles ve Aristokrasi vurgusu dikkat çekti.

Siyasi partilerdeki piramit şeklindeki örgütlenmeden ve partinin genel liderinin sürekli otoritesinden bahseden Genel Başkan Ayhan Bilgen, ABD’de parti teşkilatının bulunmadığını, sadece seçim zamanlarında çalışan seçim ofislerinin bulunduğunu söyledi.

Bilgen, Türkiye’de başkan tarafından seçilen delege ve delege tarafından seçilen başkan döngüsünün değişmesi gerektiğini vurgulayarak, bu sistemde demokrasiden söz edilemeyeceğini söyledi. Toplantıda en çok ilgi çeken ikinci konu ise Bilgen’in siyasetin merkezinde partilerin değil halkın olması gerektiğini söylemesi oldu.

“Eski siyasi alışkanlıklar, toplumu aktif bir özneden pasif bir nesneye ve siyasette bir oy deposuna dönüştürüyor” diyen Bilgen, şöyle devam etti: “Antik Yunan’dan bu yana siyasi ideoloji, insani bir yaşam için erdemli bir tercih olarak kabul edilmiştir. “Kişisel mesleki hesaplar Kapalı kulis siyaseti ve halktan kopuk ittifak hesaplamaları muhalefete ve siyasete olan güveni derinden sarsmıştır” dedi.

Korku atmosferinin seçmenlerin tercihlerini etkileyeceğini ve ellerindekini kaybetme refleksiyle oy vereceklerini belirten Bilgen, alternatif siyasetin yeni bir entelektüel sentez yapması, yeni yüzlerle hareket etmesi, verecek sözler üretmesi gerektiğini kaydetti. yeni inanç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu