Haber

Hawaii’deki orman yangınlarında ölü sayısı 67’ye yükseldi

– Hawaii’deki orman yangınlarında ölenlerin sayısı 67’ye yükseldi

HONOLULU – ABD’nin Hawaii eyaletinin en büyük adalarından biri olan Maui’de çıkan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 67’ye yükseldi.

ABD’nin turizm cenneti Hawaii eyaletindeki Maui adasında çıkan orman yangınlarında bilanço ağırlaşıyor. Ada yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 67’ye çıktığı açıklandı. Eyalet tarihinin en kanlı doğal afetinde yüzlerce kişinin kayıp olduğu bildirildi. Arama çalışmaları kadavra köpeklerle yapılırken ölü sayısının artabileceği vurgulandı. Çalılıklardan kasabaya sıçrayan Lahaina yangınının halen devam ettiği ancak yüzde 85’inin kontrol altına alındığı bildirildi. Adada çıkan diğer iki orman yangınından birinin yüzde 80’inin, oburluğun ise yüzde 50’sinin kontrol altına alındığı öğrenildi. Çabalar üç farklı noktada alevlerle devam ediyor.

“Acil durum sirenleri çalmadı” iddiası

Adada doğal afet olması durumunda uyarı vermeyi amaçlayan acil durum sirenlerinin yangın sırasında çalmadığı öne sürüldü. Hawaii Valisi Josh Green, ABD medyasına yaptığı açıklamada, “Tam olarak ne olduğundan emin olmak için kapsamlı bir soruşturma başlatılması talimatını verdim” dedi.

Hawaii afet bölgesi ilan edildi

Maui adasında Salı günü başlayan orman yangınları, Dora Kasırgası’nın da etkisiyle kademeli olarak yayılırken 14 binden fazla turist tahliye edildi. ABD Başkanı Joe Biden, Hawaii’yi afet bölgesi ilan ederek federal düzeyde yardımın önünü açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu