Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İslam Değerler Kompleksi’nin açılışında konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bizim görevimiz sadece Kur’an’ın güzel hat sanatına bakmak değil, aynı zamanda içindeki prensiplere uymaktır. Gençlerimizi, çocuklarımızı Kur’an’a göre yetiştirmemiz lazım.” söz konusu.

Kırıkkale Karacalı köyündeki İslam Değerler Kompleksi’nin açılışı, Ayasofya Camii imamı Mehmet Emin Ay’ın İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Erbaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada kompleksin güzel olmasını diledi.

Kendilerine Hz. Muhammed’i hatırlatan her şeyin kendilerinde sevgi, saygı ve hasrete dayalı bir heyecan yarattığını anlatan Erbaş, bu duygu selinin kendilerini Hz. diyor ve bunu hayata yansıtıyor.

Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerinin devam ettiğini vurgulayan Erbaş, “Allah, Peygamberimizi âlemlere rahmet olarak göndermiştir. Onun âlemlere rahmet olarak gönderilme sürecini yani doğumundan dirilişine kadar olan süreci gördük. Rabbine dönene kadar burada, mukaddes emanetler müzesinde. Peygamber Efendimiz’e olan sevgimiz.” “Sevgimiz biraz daha arttı. İnşallah burayı ziyaret edenler, Peygamberimizin hayatını adım adım takip ederek ümmeti olmanın şerefini yaşayacaklardır.” dedi.

Müzenin açılışında emeği geçenlere teşekkür eden Erbaş, şunları söyledi:

“Peygamberimizin hayatını anlatan sadece müze değil, Kur’an-ı Kerim’dir… Kur’an-ı Kerim bizim için ne ifade ediyor? Rabbimizden öğrenelim. ‘Biz bu kitabı sana insanları getiresin diye indirdik’ karanlıktan aydınlığa.’ Rabbimiz Kur’an’ı Peygamberimize bu şekilde tanıtmaktadır.Kuran’ın diriliş amacını Peygamberimize bu şekilde anlatmaktadır.Bizim görevimiz sadece Kur’an’ın güzel satırlarına bakmak değil, aynı zamanda Kur’an’ın güzel ayetlerine bakmaktır. İtaat etmektir. Gençlerimizi ve çocuklarımızı Kur’an-ı Kerim’e göre yetiştirmeliyiz. Buradan öğreneceğimiz en büyük derslerden biri de budur. ‘Benim ruhum senden ilahidir, onun tek amacı budur. Mabedimin göğsüne dokunulmayan el değmesin. Bu ezanlar dinin temelidir. Ebedi yurdum. ‘Üstüme inle.’ “İslam ve İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un adeta dua eder gibi söylediği bu satırları her zaman hatırlayacağız. Burada ezan okunduğu sürece ezanları duyanlar gelip burada secde edecek ve rüku yapacaklardır.”

Erbaş, külliyedeki dersliklerdeki öğretmenlerin misafirlere İslami konularda tavsiyelerde bulunacağını ve rehberlik edeceğini belirtti.

Bu etkinliklerle külliyenin değerinin ortaya çıkacağını belirten Erbaş, Anadolu’da İslam Değerler Külliyesi gibi pek çok yerin bulunduğunu ve bunların zamanla ziyaret edilmesi gereken harika bir yer haline geldiğini söyledi.

Külliyenin hiçbir zaman boş kalmaması gerektiğini anlatan Erbaş, “Bu külliyeyi nasıl ki taşlarıyla, süslemeleriyle, minareleriyle büyük bir emekle inşa ettik, umarım içini de bereketli kılalım. Namazlarda da garip bırakmayalım. Ezan okunduğunda garip bırakmayın.” söz konusu.

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas da bugünün bereketli ve mübarek bir gün olduğunu belirterek, Türk milletinin sahneye çıktığı kutlu yürüyüşte İslam’la şereflendikten sonra sancaktar bir millet olarak her zaman mazlumların, masumların ve tüm insanlığın yanında yer aldığını ifade etti. tarihin.

Dindar, milli ve manevi değerlere bağlı nesiller yetiştirildiği takdirde İsrail’in Filistin’e zulmetme ihtimalinin olmadığını belirten Makas, kâfirlerin hiçbir Müslüman beldesine girme ihtimalinin bulunmadığını ifade etti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, son 2-3 yıldır dünyada zulme uğrayan, dini nedeniyle vatanından kovulan Muhammed Ümmetinin götürüldüğü tek yerin Türkiye olduğunu vurguladı. sığınak.

Konuşmaların ardından erler ve protokol üyeleri, açılışı yapılan külliyede yer alan Siyer-i Nebi ve Mushaf-ı Şerif Müzesi’ni gezdi.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi ve Sanatçı Doç. Açılışın ardından Dr. Fatih Koca ezgilerini söylerken, Dursun Ali Erzincanlı ve oyuncu Ahmet Yenilmez şiirlerini seslendirdi.

Açılışa Emniyet Müdürü Erol Ayyıldız, Çorum Valisi Zülkif Dağlı, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu