Haber

Darbe girişiminde bulunan Wagner lideri için tutuklama kararı

Rusya’da uzun bir gece…

Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’u hedef alarak büyük bir krize yol açtı.

Darbe girişiminde bulunduğu belirtilen Prigojin, Wagner askerlerini imha etmek için operasyonlar yapıldığını belirterek Rus hükümetine savaş ilan etti.

“Shoigu Kızıl Meydan’da asılacak”

Rus ordusunun yöneticilerine karşı büyük bir savaşa girdiklerini ifade eden Prigojin, şöyle konuştu: “Shoigu, Kızıl Meydan’da asılacak. Lenin’le birlikte mozoleye gömülecek.”söz konusu.

Rusya Adalet Bakanlığı, Wagner Lideri Prigozhin’i atadı. ‘Yabancı Temsilcilerin Resmi Listesi’ekleyeceğini duyurdu.

“Prigozhin’i tutuklayın” emri

Rusya Başsavcılığına göre, “Prigozhin’in eylemleri, ceza davası çerçevesinde uygun bir yasal değerlendirmeye tabi tutulacak.”ifadeler kullanılmıştır.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Wagner paralı askerlerine liderleri Prigozhin’i tutuklamalarını emretti. açıklamada, “Tüm Wagner hayranlarını Prigozhin’in cezai emirlerine uymamaya ve ona karşı harekete geçmeye çağırıyoruz.”söylendi.

“Bu sırttan bıçaklanmış bir askerdir”

FSB’den yapılan diğer açıklamalarda, “Prigozhin’in sözleri ve eylemleri, Rusya Federasyonu topraklarında silahlı bir iç çatışmanın başlatılması için bir çağrıdır. Prigozhin’in açıklamaları ve eylemleri, “bir ordunun sırtına saplanan bir bıçaktır.”ifadeler kullanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu