Haber

Çin ve Rusya stratejik iletişimi güçlendirmek için bir araya geldi

JOHANNESBURG, 25 Temmuz (Xinhua) — Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış İlişkiler Merkez Ofisi Direktörü Wang Yi, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev ile bir araya geldi.

Pazartesi günkü görüşmede Wang, Çin-Rusya ilişkilerinin uluslararası arenadaki değişimlere yenik düşmediğini ve daha olgun, dirençli ve sağlam hale geldiğini söyledi.

Wang, Çin’in Rusya ile stratejik bağlarını daha da güçlendirmeye, karşılıklı stratejik güveni artırmaya, Üretim ve Yol Girişimi ile Avrasya Ekonomik Birliği arasındaki sinerjiyi derinleştirmeye ve ikili, bölgesel ve uluslararası düzeylerde uyum ve işbirliğini yoğunlaştırmaya istekli olduğunu belirtti.

Wang, “Hegemonik ve keyfi eylemlere karşı çıkmak, yeni dönem için Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığını zenginleştirmek ve çok kutuplu dünyaya ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesine yeni bir ivme kazandırmak için birlikte çalışmalıyız” dedi.

Patrushev, Rusya’nın değişken dünyaya daha fazla istikrar getirmek için Çin ile stratejik bağlarını güçlendirmeye, pratik işbirliğini genişletmeye ve BRICS ve Şangay İşbirliği Örgütü gibi çerçevelerde koordinasyon ve iş birliğini derinleştirmeye istekli olduğunu söyledi.

İki taraf ayrıca ortak çıkarları ilgilendiren uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu