Haber

BM, Gazze’deki barınakların aşırı kalabalıklaştığı konusunda uyardı

YENİ Birleşmiş Milletler (BM), Gazze’deki barınakların aşırı kalabalıklaştığı konusunda uyardı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze’de yerinden edilenlerin sayısının yaklaşık 1 milyon 400 bine ulaştığını belirten Dujarric, bunların 629 bininin acil durum için belirlenen yaklaşık 155 barınakta kaldığını kaydetti.

Dujarric, “Barınakların aşırı kalabalık olması endişe verici. Barınaklar normal kapasitesinin 2,7 katı kapasiteyle çalışıyor.” dedi. söz konusu.

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) ve BM Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) güneydeki suyu taşımak için rezervlerinden yakıt aktardığını belirten Dujarric, “Bu tesislerdeki yakıt yaklaşık tükenmek.” Uyarısını yaptı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk, bin 709’u kadın ve 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 105 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde ve İsrail’in çok sayıda bombardımanında 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 45 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. bir gazeteci ve 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın düzenlediği baskınlarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu