Haber

Almanya’daki işgücü sıkıntısına dijitalleşme çözümü

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, dijitalleşme ile nitelikli iş gücünün ülkeye göçünü kolaylaştırmayı hedeflediklerini açıkladı. Faeser, Salı günü yaptığı açıklamada, ilgili vize başvurularını gelecekte online olarak yapmayı planladıklarını kaydederek, vize sürecindeki bürokratik engellerin de kaldırılacağını duyurdu.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Bakan, Almanya’da gastronomiden eğitime kadar iş gücü açığı olduğuna işaret ederek, “Bu nedenle hükümet olarak üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız” dedi. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’in Eğitim ve Öğretim yasasıyla başlattığı girişimlerle Almanya’daki kalifiye işçilerin şimdiden daha donanımlı hale geldiğini kaydeden Feaser, nitelikli işgücü göçünün ülkeye çekilmesinin önemine de vurgu yaptı. Söz konusu süreç için gerekli yasal düzenlemelerin mevcut olduğunu kaydeden Bakan Faeser’e göre uygulamada iyileştirmeler yapılması gerekiyor.

Nitelikli işgücü göçüyle ilgili yeni yasa tasarısı geçen Haziran ayında Federal Meclis’ten geçti ve Temmuz ayında Eyalet Meclisi tarafından onaylandı. Üçüncü ülkelerden alınan diploma ve sertifikaların tanınmasında da kolaylık sağlayan yeni düzenleme, Kanada’daki puanlama sistemini örnek alıyor. Kanun aynı zamanda aile birleşimi ve mobilizasyona ilişkin yeni düzenlemeler içermektedir.

Koalisyon hükümeti, niteliklerine göre iş teklifi alan sığınmacıların daha kolay ikamet alabilmelerinin önünü açmayı planlıyor. Devam eden iltica süreçlerinde bu yönetmeliğin geriye dönük olarak 29 Mart’a kadar uygulanacağı kaydedildi.

‘ÇOK BÜROKRASİ, HOŞGELDİNİZ KÜLTÜRÜ YOK’

Artan işgücü açığı, Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük ekonomisi ve lokomotifi olan Alman ekonomisini tehdit ediyor. Ülkenin bu açığı kapatabilmesi için 12 yıl boyunca yılda yaklaşık 1 milyon 500 bin nitelikli işgücüne ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan güncel bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Avustralya gibi rakipleri olan Almanya’da nitelikli işgücüne olan ilginin azalma eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Nitelikli işgücünü çekmek açısından. Bu düşüş trendinde vergi yükü, dil engeli, göçmenlere yönelik mesleki fırsatların kalitesi gibi faktörlerin önemli rol oynadığı belirtildi. Araştırmalara göre, Almanya’da göçmenlerin kabul edilmemesi ve göçmenlere yönelik popüler bir kültürün olmaması, işgücünü bu ülke dışındaki göç ülkelerine taşınmaya iten bir başka neden. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu