Haber

AK Parti Milletvekili Maraş’ta yapılacak yeni konutların yerlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son kabine toplantısında mart ayının prestijiyle depremden etkilenen illerde 30 bin konutluk inşaatına hızla başlayacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın üzerinden bir hafta geçmeden AK Parti Maraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in Evrensel’e ulaşan videosu, Maraş’ta yeni konut yapılacak yerler hakkında açıklama yaptı. Yeni konutların yapılacağı 5 farklı adresi anlatan Özdemir, Maraş Kalesi’nin altında bulunan Derepazarı ve Şelalepark’ı yeniden dereye açacaklarını belirterek, “Çünkü bir sonraki afetin sel olmasından endişe ediyoruz” dedi.

Evrensel’den Kübra Kırmızılı’nın haberine göre Görüntüde bir masa etrafında oturan iki kişiyle konuşan AK Parti Milletvekili Özdemir, “Baktık fay hatları geçmiyor” diyerek kentin yeni yerleşim adreslerine şunları söyledi: “Bunlardan birini Önsen’e yapacağız. Fay hatlarının olmadığı yere baktık; “Kurtül. Bunlardan birini de Gafarlı’da yapacağız. Üniversitenin orada 400 dönüm arazisi var.”

Görüntülerde Maraş Kalesi’nin altında bir dere olduğunu ve onu tekrar dereye açacaklarını belirten Özdemir, “Burada kaleden Derepazarı’na gelen bir dere var. Derepazarı’ndaki dereyi tekrar açacağız. Derepazarı’nı tamamen ortadan kaldıracağız. Şelaleparkı’nı tekrar dereye açacağız. Çünkü bir sonraki afetin sel olmasından endişe ediyoruz” dedi.

‘Başvuru olmadı, itirazımızı yaptık ve müdahil olduk’

TMMOB Kahramanmaraş İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Yunus Emre Kaçamaz, AK Parti Milletvekili Ahmet Özdemir’in görüntüsünü izledikten sonra kendilerine herhangi bir başvuru gelmediğini ve hemen itiraz ettiklerini belirterek, “Söz konusu yerler için başvurumuzu yaptık. Jeoloji ve jeofizik mühendisi arkadaşlarım. İlgili yerler üzerinde çalışıyoruz.”Yerlerin uygun olup olmadığı konusunda çalışma yapılıyor. Şu anda olayın içindeyiz” dedi.

‘Şüphelerimiz var’

Kaçamaz, “Acil durum konutlarının yapılması gereken yerleri bize gösterdiler. Biz de baktık. Mesela Önsen bölgesi denildi, burası doğru karar verilmiş bir bölge. Mesela Tomsuklu diye bir bölge var. Bu konuda şüphelerimiz var. Arkadaşlarımız bu bölgelerde araştırmalarını sürdürüyor. Bu akşam o bölgeyle ilgili hazırlanan raporları değerlendireceğiz ve kararlarımız netleşecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu