Ekonomi

ABD’de işsizlik başvuruları durağan seyrederek işgücü piyasasının dayanıklılığına işaret ediyor

ABD işgücü piyasası, yeni işsizlik maaşı başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısının son haftada değişmemesi nedeniyle sağlamlığını korumaya devam ediyor. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü, 13 Nisan’da sona eren hafta için mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik maaşı başvurularının 212,000’de sabit kaldığını bildirdi.

Bu rakam ekonomistler tarafından tahmin edilen 215.000 başvuru sayısının biraz altında kaldı. Yıl boyunca işsizlik maaşı başvuruları 194.000 ile 225.000 arasında değişen dar bir bantta dalgalanarak istikrarlı bir istihdam ortamına işaret etti.

Devam eden işgücü piyasası gücü ve süregelen yüksek enflasyon, finansal piyasa beklentilerini ve bazı ekonomistlerin Federal Rezerv’in faiz oranı kararlarına ilişkin tahminlerini etkilemiştir.

Başlangıçta piyasalar Mart ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimine gidileceğini öngörürken, işgücü ve enflasyon verilerinin ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde bir performans göstermesi nedeniyle bu görünüm Haziran ve son olarak Eylül ayına çekildi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günü faiz ayarlamalarının ne zaman yapılabileceğini belirtmekten kaçındı ve bunun yerine daha uzun süreli kısıtlayıcı bir para politikasına duyulan ihtiyacı vurguladı. Temmuz ayından bu yana politika faizini %5,25 ile %5,50 arasında tutan Federal Rezerv, Mart 2022’den bu yana gösterge gecelik faiz oranını toplam 525 baz puan artırdı.

Mevcut işsizlik maaşı başvuruları verileri, Nisan ayı istihdam raporunun tarım dışı istihdam bileşeni için anket dönemine denk gelmektedir ve bu da istihdam ortamı hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır. Ekonomi Mart ayında 303.000 kişilik kayda değer bir istihdam yaratarak istihdam artışının devam ettiğini göstermiştir.

Fed’in Çarşamba günü yayınladığı Bej Kitap raporuna göre istihdam Şubat sonundan bu yana ılımlı bir artış gösterdi. Raporda, çeşitli bölgelerde çalışanların elde tutulmasındaki iyileşmeler vurgulanırken, bazı firmalarda personel azaltımına gidildiği kaydedildi.

Daha iyi bir işgücü arzına rağmen, özellikle makinistler, tüccarlar ve konaklama çalışanları gibi belirli roller için nitelikli başvuru sıkıntısı devam etmektedir.

İşgücü piyasasının durumuna ilişkin daha fazla ayrıntı önümüzdeki hafta, ilk bir haftalık yardımın ardından yardım alan kişi sayısına ilişkin verilerin açıklanmasıyla ortaya çıkacak. İşe alımlar için bir gösterge niteliğinde olan bu veri, Nisan ayındaki işgücü piyasasının durumuna daha fazla ışık tutacak.

Sözde devam eden yardım başvuruları 6 Nisan’da sona eren hafta için 2,000’lik küçük bir artışla 1.812 milyona yükseldi. Bu rakamlar tarihsel olarak düşük olsa da, devam eden başvurulardaki hafif artış, işsiz bireylerin yeni iş bulmaları için daha uzun bir süreye işaret edebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu