Ekonomi

ABD ÜFE verileri, petrolün en kötü haftası, Washington’un yeni antitröst davası – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – ABD, Kasım ÜFE verilerini yayınlayacak. Piyasa, para politikasının taraf değiştireceğine olan inancını sürdürmek için düşen emtia fiyatlarının yeni kanıtlarını görmek istiyor. Washington, Microsoft’un Activision anlaşmasını iptal etmeyi amaçlayan Big Tech grubuna karşı agresif tavrını sürdürüyor. Hisse senetleri; Lululemon, tüketici harcamalarındaki zayıflamanın altını çizerek son üç haftadır ilk kez haftayı negatif kapatmaya hazırlanıyor. İngiltere sıkıntılı finans merkezleri üzerindeki baskıyı hafifletmeye çalışırken petrol yükselirken, bu haftanın kapanışı yılın en düşük kapanışı olacak gibi görünüyor.

İşte 9 Aralık Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD ÜFE verilerinin fiyat baskılarının hafiflediğini göstermesi bekleniyor

ABD’de Kasım ÜFEVerilerin, bazı önemli baz etkilerinin yıllık hesaplamalara dahil edilmemesiyle birlikte, ticarete konu olan mallarda hızlanan enflasyon düşüşüne katkıda bulunması beklenmektedir.

“Çekirdek ÜFE için beklentiler; Fazla stokları eritmek için indirim sinyallerinin artması ve bu yılın başlarında enerji fiyatlarındaki artışın etkisinin azalması nedeniyle, Haziran 2021’den bu yana ilk kez %6’nın altına düşme tarafında. Aylık bazda ise Eylül ayında sakinleşen fiyatların tekrar yükselişe geçtiği düşünülüyor.

TSİ 16.30’da açıklanacak olan ÜFE bilgilerinin ardından Michigan Tüketici Duyarlılığı anketinin Kasım ayı revize edilmiş bilgileri paylaşılacak.

2. Microsoft ve Activision, FTC’nin antitröst davasıyla ilgili haberler konusunda sakinliğini koruyor

Federal Ticaret Komitesi’nin (FTC), Redmond tabanlı yazılım devinin video oyunları yayıncısı Microsoft’u devralmasını durdurmak için beklenen davayı açmasının ardından (NASDAQ: MSFT) ve Activision (NASDAQ: ATVİ) çok iyi durumda.

FTC yaptığı açıklamada, “Microsoft, oyun rakiplerinden içerik saklayabileceğini ve saklayacağını zaten gösterdi.” Dedi. Microsoft’un dünyanın en büyük bağımsız oyun stüdyolarından birinin kontrolünü ele geçirmesini ve rekabete zarar vermesini engellemeyi amaçladığını söyledi.

Microsoft’un hafta başında Activision’ın en çok hasılat yapan oyunu Call of Duty’yi Nintendo Switch platformunda tutma sözü, Big Tech şirketlerine karşı antitröst eylemleriyle daha da saldırganlaşan Washington’u etkilememiş gibi görünüyor.

3. Borsalar yükselişte açılacak ama giyim sektörü Lululemon rehberi sonrası tedirgin

ABD hisse senedi piyasaları, Çin’deki düşük enflasyonun ülkenin dünya ekonomisine bir miktar dezenflasyon ihraç edebileceği ve daha yüksek faiz oranlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği yönündeki umutları güçlendirmesinin ardından biraz daha yüksek açılacak.

Dow Jones63 puan yukarı S&P 500ve Nasdak 100 yaklaşık %0,4 arttı. Üç büyük nakit endeksi, bu hafta başlarında bir dizi Fed politika önerisinin ardından haftayı üç hafta içinde ilk kez kayıplarla kapatma yolunda.

İlgi çekebilecek paylaşımların ortasında; Perşembe günü son üç aydır beklenenden fazla sayılarYonga üreticisi Broadcom (NASDAQ: AVGO) ve Lululemon (NASDAQ: LULU ) dahildir. Ayrıca, üçüncü çeyrekte üretimi artırmak için çok para harcayan Çinli elektrikli araç üreticisi Li Auto (NASDAQ: LI) da dikkat çekebilir.

4. Birleşik Krallık, baskı altındaki finans dalını güçlendirmek için bazı düzenlemelerini esnetiyor

2008 mali krizinin ardından Birleşik Krallık, Avrupa’nın en büyük finans merkezi konumunu güçlendirme umuduyla bazı mali kurallarını gevşetti.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hükümet, bankaların kişisel bankacılık varlıklarını farklı bir sermaye havuzuyla çevrelemeleri gereken eşiği yükseltecek ve sigorta şirketlerinin altyapı ve diğer likit olmayan varlıklara yaptığı uzun vadeli yatırımları yöneten kuralları değiştirecek.

Hükümet ayrıca, Avrupa Birliği’nin 2008 krizine tepkisinin önemli bir parçası olan bankacıların ikramiye limitlerini de kaldırıyor. Mevcut AB düzenlemelerinden herhangi bir farklılaşma; Bu, AB’nin Birleşik Krallık merkezli bankaların Avrupa pazarına erişimini daha fazla kısıtlama kabiliyetini artıracaktır. Bu önlem, hükümetin hayat pahalılığı kriziyle karşı karşıya kaldığı ve kamu sektöründeki fiyat maliyetlerini kontrol altında tutmaya çalıştığı bir dönemde farklı bir politika oluşturmaktadır.

5. Petrol, 2022’nin en düşük haftalık kapanışı yolunda

Ham petrol fiyatları yükseldi, ancak bu yılın en düşük haftalık kapanışına ve Mart ayından bu yana en büyük haftalık düşüşe doğru ilerlemeye devam ediyor.

WTIVadeli işlemler %0,6 artışla 71,88 dolara yükseldi brent%0,2 arttı ve 76,27 dolardan işlem gördü.

Sondaj kulesi sayısı Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan Baker Hughes, haftayı CFTC’nin konum bilgileriyle kapatacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu